2021
08.2
Jubiliejiniame Platelių maratone – nuo 12-mečio iki nė vieno plaukimo nepraleidusio senjoro

Platelių ežere vykęs jubiliejinis 40-asis plaukimo maratonas Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris“ prizams laimėti „Platelee–2021“ sutraukė 107 dalyvius.  

Šventė prasidėjo iškilmingu atidarymu ir labiausiai prie šių varžybų  prisidėjusių žmonių apdovanojimu.  

Sportininkus sveikinęs LSD „Žalgiris” prezidentas Algis Bronislavas Vasiliauskas Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos diplomus įteikė plateliškiams Vaclovui Buivydui, Eugenijui Bunkai, Benui Čiučiui, jurbarkietei Evelinai Valutytei ir plungiškiui Alvydui  Viršilui.

ŠMSM ministrė Jurgita Šiugždinienė, pagerbdama plaukimo maratono puoselėtojus, diplome užrašė: „Visi norime būti sveiki ir laimingi. Raktas į tokią būseną kiekvienam yra skirtingas. Vis dėlto vienas neabejotinai rakina duris – tai mėgstama veikla, skatinanti judėjimą. Sveikinu jus, Platelių maratono organizatorius 40 metų veiklos proga, linkiu ir toliau judėti patiems ir išjudinti kitus“.  

Keturiasdešimtasis A. Guogos Platelių maratonas

Maratono dalyvių būryje buvo ir 73 metų kaunietis Antanas Guoga, kuris startavo visuose Platelių plaukimuose. Šįsyk jis jėgas bandė „Mažajame maratone“ (1,8 km).

A.Guoga buvo vyriausiais varžybų dalyvis.Jis savo amžiaus grupėje nusileido tik gydytojui alytiškiui Sigitui Katkevičiui, užėmė antrą vietą ir buvo apdovanotas specialiu prizu. Jauniausias dalyvis – 12-metis kaunietis Girius Marčiulionis.

A.Guogai Platelių maratonas buvo antrasis šį sezoną, prieš tai jis dalyvavo Lampėdžių Karaliaus Mindaugo varžybose.

Iš tų 40 Plateliuose vykusių maratonų kauniečiui labiausiai įsiminė pats pirmasis, kuriame dalyvavo 9 sportininkai.

„Tada teko plaukti sugipsuota koja. Užsidėjau nuo trąšų maišą, nes kitokių nebuvo, jį visą reikėjo apibintuoti. O aš to nepadariau, palikau laisvą. Maišas prisipylė vandens, tris ketvirtadalius maratono dar pirmavau, bet po to vos ne vos išsikapanojau. Kai finišavus reikėjo užšokti ant tiltelio, tai mane vos užkėlė trys vyrai, nes į maišą buvo prisisunkę labai daug vandens.

Šiaip tai visi maratonai smagūs, prisimenu, viename jų jėgas bandė apie 190 plaukikų.

Keturiasdešimt metų prabėgo kaip vienas blyksnis. Keitėsi kartos, keitėsi žmonės, bet nesikeitė vienas – pomėgis plaukti. Plaukti toli, pasitikrinti savo jėgas. Džiaugiuosi, kad prieš 40 metų pradėtas gražus kilnus darbas davė savo vaisių ir didžiulę prasmę“, – sakė A.Guoga.

Kuo jus žavi Platelių maratonas?

Žavi tuo, kad jis buvo pirmasis ir ilgą laiką vienintelis Lietuvoje. Siekiant jame dalyvauti sykį netgi teko atsisakyti Europos veteranų čempionato Švedijoje, nes sutapo datos.

Dabar varžybose dalyvavau antrą kartą po savo šimtojo maratono, kurį įveikiau būtent šiame Platelių ežere praėjusiais metais.

Galvojau, kad pernykštis maratonas man bus paskutinis, bet Dievulis dar leido ir šiemet jame bandyti jėgas.

Ar nebuvo sunku plaukti, juk pandemija sutrukdė rengtis varžyboms?

Sunku – nesunku, o kada plaukti ilgą distanciją būna lengva?

Žinomi veidai

Maratone buvo galima pamatyti daug žinomų veidų: mūsų jaunųjų kylančių plaukimo žvaigždučių, SSRS plaukimo čempionatų sidabro ir bronzos medalių laimėtoją vilnietę Aiškutę Buzelytę, kuri dalyvavo „Mažajame maratone“ ir sportininkių, gimusių 1957-1966 metais, grupėje užėmė antrą vietą. Už ją greičiau plaukė tik klaipėdietė Aida Vilimienė.

Šioje amžiaus grupėje tarp vyrų trečias finišavo šio renginio vienas rėmėjų, bendrovės „Elekromontuotojas“ direktorius Rolandas Steponas Bankauskas.

Prieš 27 metus jį plaukimu sudomino dabartinis Kauno plaukimo mokyklos vandensvydžio treneris Artūras Šimanskas, kuris irgi lenktyniavo Plateliuose.

„Turėjau stuburo išvaržą ir gydytojai patarė lankyti baseiną. Patekau pas Artūrą Šimanską. Atėjus vasarai, jis man pasiūlė važiuoti į Platelius ir puikiai praleisti laiką, gal netgi padalyvauti maratone.

Atrodė, jog iki salos nesunkiai nuplauksiu, bet įveikiau 100 metrų ir supratau, kad čia ne juokas, reikia treniruotis.

Su savo draugais vieną savaitę pasitreniravau ir pavyko pirmą kartą įvairiais būdais, kokias tik mokėjau, įveikti distanciją.

Tai mane užkabino ir dabar nuolat dalyvauju įvairiuose maratonuose“, – pasakoja R. Bankauskas.

Varžybose jėgas bandė dar vienas šios įmonės darbuotojas – Klaipėdos regiono direktorius Paulius Advilonis, kuriam šis maratonas buvo penktasis.

Po 15 metų pertraukos į Platelių plaukimo maratoną vėl sugrįžo Kauno turizmo agentūros vadovas Alvydas Krukonis.   

„Turiu diplomą, kai prieš 25 metus dalyvavau Platelių maratone. Vėliau darbas trukdė rengtis varžyboms.   

Dabar, kai yra prastovos, turiu galimybę dažniau paplaukioti, todėl ir sugrįžau“, – paaiškino turizmo vadovas.          

„Didžiajame maratone“ (3,5 km) rungtyniavo plaukimo maratonų organizatorius, Kauno plaukimo federacijos prezidentas Arlandas Antanas Juodeška.

50 metų ir vyresniųjų grupėje jis tapo nugalėtoju. Tačiau tik finišavę, jis  susiėmė už kojos, kurią pradėjo traukti mėšlungis. 

„Kiekvienas vandens telkinys turi savo ypatumų. Platelių vanduo yra kitoks nei Kuršių marių, Jonavos rajono Šveicarijos kaimo tvenkinio vanduo vėlgi visiškai kitoks.

Platelių maratonas turi savo privalumų: žmonės, vienas kitą palaikydami,  lenktyniauja ypač geros nuotaikos.

Kai pakyla bangos, šoki ir šoki per jas, sunku kvėpuoti, tačiau kai vanduo išsilygina, vėl atsigauni ir gali plaukti toliau pagal numatytą planą“, – įspūdžiais dalijosi A.A.Juodeška.      

Paskutiniu momentu lenktyniauti „Mažajame maratone“ panoro šių varžybų diktorius, Plungės sporto ir rekreacijos centro direktorius Alvydas Viršilas, kuris teigė, kad taisyklingai plaukti išmoko studijuodamas tuomečiame Kūno kultūros institute.

„Esu daug prisilietęs prie Platelių maratono. Daug metų bedirbant  Plungės savivaldybėje, kur vienu metu buvau atsakingas ir už sportą, teko organizuoti apie 20 šių plaukimų maratonų.

Daug sykių teko ir pačiam dalyvauti: kai buvau jaunesnis, keturis kartus plaukiau ilgą distanciją, o vėliau 15 kartų – trumpą, savo amžiaus grupėje tapau prizininku.

Šiemet pirmą kartą plaukiau „Mažąjį maratoną“, vanduo buvo šiltas, gerai jaučiausi“, – po finišo kalbėjo A. Viršilas.

Užsirašė paskutinę minutę ir nugalėjo

„Mažojo maratono“ absoliučiu nugalėtoju tapo Kauno kovo 11-osios gimnazijos dešimtokas Džiugas Miškinis, kuris toli už nugaros paliko savo varžovus.

Jis pratybas lanko pas trenerį Paulių Andrijauską ir labiausiai mėgsta plaukioti ilgus nuotolius laisvuoju stiliumi.

Savo amžiaus grupėse kaunietis tapo Lietuvos ir Baltijos ir Šiaurės šalių 400 m ir 1500 m distancijų čempionu.

„Plaukimą lankau nuo septynerių metų. Platelių maratone dalyvavau  trečią kartą, o iš viso Lietuvoje jų įveikiau dešimt.

Plateliuose negalvojau dalyvauti, užsirašiau tik paskutinę minutę. Vasarą norėjosi pailsėti, bet buvau draugų įkalbintas.  

Šiomis varžybomis plaukimo sezono dar nebaigsiu, planuoju varžytis ir   rudenį“, – apie savo planus papasakojo D. Miškinis.  

Antrą vietą absoliučioje įskaitoje užėmė klaipėdietis Danielis Kvedaris, o trečią – vilnietis Artūras Štura.  

Moterų grupėje pajėgiausiųjų trejetas toks: Smiltė Plytnykaitė (Nemenčinė), Rugilė Girštautaitė (Panevėžys), Gabija Daukšaitė (Šiauliai).


Debiutanto dar lauks du maratonai

Sėkmingai šiemet visuose trijuose Kuršių marių plaukimo maratono etapuose rungtyniavęs 33 metų vilnietis E.Štura buvo nepralenkimas ir Platelių „Didžiajame maratone“.

Jis šiame maratone dalyvavo pirmą kartą ir tapo absoliučiu nugalėtoju.  

„Neapsirikau, kad atvažiavau. Po Kuršių marių 25 km maratono Plateliuose man dabar buvo lengvas pasiplaukiojimas. Plaukimo pratybas lankau nuo 12 metų, mano trenerė Elena Varsockienė. Pavyko tapti daugkartiniu Lietuvos ir Baltijos šalių čempionu.

Nuo 2014 metų aktyviai jau nebesportuoju, dirbu logistikos srityje ir dalyvauju veteranų varžybose.

2017 metais laimėjau aukso medalį pasaulio veteranų čempionate. Šiemet rengiausi dalyvauti Europos veteranų čempionate, bet jis dėl pandemijos atšauktas“, – įspūdžiais dalijosi E. Štura.  

E. Štura šiemet dal planuoja dalyvauti Sudeikių ir Vilniaus Žaliųjų ežerų maratonuose.   

Antras absoliučioje „Didžiojo maratono“ įskaitoje buvo Eimantas Šivrukis, o trečias – Jonas Kipras Gadliauskas. 

Moterų grupėje pajėgiausiųjų trejetas toks: Kamilė Ilijonskytė, Deimantė Ivanauskaitė, Gabrielė Brovkaitė.

Kitose amžiaus grupėse nugalėtojais tapo:

„Didysis maratonas“ – Edgaras Štura, Vaidotas Gumbis, Kamilė Ilijonskytė, Aušra Grabauskienė ir Jolanta Kozak.

„Mažasis maratonas“ – Smiltė Plytnykaitė, Rugilė Girštautaitė, Ieva Karpavičiūtė, Renata Gadliauskienė ir Aida Vilimienė bei Džiugas Miškinis, Danielis Kvederis, Artūras Štura, Pavelas Protaščiukas, Marius Jankauskas, Sigitas Katkevičius ir Eugenijus Juodzevičius.

Statinės nešimo varžybas laimėjo kaunietė Gabrielė Bronzaitė ir kuršėniškis Valdukas Mitkus.

* * *  

Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Švietimo mainų paramos fondas ir Centrinė projektų valdymo agentūra.

 Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info

Veiklos partneriai
Visos teisės saugomos. © 2011-2015 Lietuvos asociacija „Sportas visiems“
BTT Group
Sprendimas: